whatsapp
+90 216 461 47 41 info@isfchem.com

Mısır üretimi ile bir gelecek kurtulabilir mi?


2019-11-11 / İsf Chem

Paylaş Paylaş Paylaş

Mısırdan, onlarca kimyasal hammadde üretildiğine bakıldığında ve bu ürünlerin de %100 ünü ithal edildiğini düşünürsek, hiçte şaşırtıcı olmasa gerek…

Mısırdan üretilen ürünlerden bir kısmı ve ithal ettiklerimiz;

Askorbik asit; Gıda, ilaç yem sanayi gibi bir çok alanda anti oksidan ve c vitamini olarak kullanılmaktadır..

Sitrik asit; aklınıza gelebilecek her türlü üründe ph dengelemek antioksidan, koruyucu olarak

Sitrat tuzları, Magnezyum sitrat, Kalsiyum sitrat, Tri sodyum sitrat.. sitrik asitten elde edilir ve mineral kaynağı olarak ve de tamponlama amacıyla bir çok gıda ,ilaçlarda kullanılmaktadırlar.

Laktik asit( organik üretimde mısırın fermantasyonuyla üretimi yapılmakta ve birçok gıda ve endüstri sektöründe asitlendirmek ve aroma verici olarak kullanılmaktadırlar.

Selüloz, Maltodextrin, Dextroz,Etil alkol, Ferro glukonat,Malik asit,Mannitol, poli laktik asit,Mısır nişastası, Sodyum eritorbat, Sorbitol, E vitamini, Gluten ,Xylitol..

 

Dünyada ki Mısır üretimi yapan ülkeler ile Kimya sektöründeki üretim büyüklüğüne baktığımızda doğru orantılı olduğunu görmemek mümkün değil. Ayrıca şöylede bir gerçek var ki böylelikle mısırı hammadde olarak değerlendirmenin yanı sıra ürüne katma değerde katmış oluyorsunuz..

 

Genel olarak dünya mısır üretim miktarlarına baktığımızda dünyada buğday ve pirinç üretiminden sonra ekim alanı olarak 3. Sırada yer almaktadır.

Dünya mısır üretimi yıldan yıla değişmekle beraber 980 milyon ton seviyelerindedir ve bu üretimin neredeyse yarsını ABD (350 milyon ton) ve ÇİN (200 milyon ton ) karşılamaktadır. Dünyada mısır ekili alana bakıldığında birinci sırayı Çin (36,8 MİLYON HEKTAR) sonrasında ABD (33,6 MİLYON HEKTAR) gelmekte.. ve Brezilya (15 MİLYON HEKTAR) 3. Sırada

Türkiye ise ekili alan olarak 7. Sıraya sahip olmasına karşın verimlilik sebebiyle dünya üretim miktarı sıralamasında 19. sıradadır ve 4,5- 5 milyon ton civarında üretim yapılmaktadır..

Son 15 yılda 2 milyondan  5 milyona  çıkması sevindirici olsa da, ne yazık ki bu miktar ihtiyacımızı karşılamamakla beraber bir miktar ithalatta yapılmaktadır. Yaklaşık 60 ilimiz de mısır üretimi yapılmakta ve bu da Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde üretim yapılabildiği anlamına gelmekte..

 

Dünyada mısır üretiminin %57 si yem ,%14 ü insan gıdası ve %29 u endüstri sanayisinde kullanılmaktadır. (IGC 25 Ekim 2012)

Ülkemizde ise mısırın %74 ü hayvan  yemi olarak değerlendirilmektedir. Endüstride ise ağırlıklı %19 seviyelerinde olup büyük bir kısmı (%17 civarı ) nişasta sanayiinde kullanılmaktadır.. Bunun da önemli bir bölümü, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve glikoz şurubudur. Yurtiçi satış dolayısıyla da bu amaçlı üretim miktarları Şeker Yasası kapsamında kotalandırılmaktadır.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyi arttıkça mısırın hayvan yemi ve sanayi hammaddesi olarak kullanılma oranı ise artmaktadır.

Kimyasal üretimde Çin’in payı %35 seviyelerinde, Avrupa % 17, Amerika % 17, Türkiye’nin bu üretimdeki payı ise %1,4 ün içerisinde diğer ülkeler arasında..

Tarım politikaları ve ülkenin 5-10 yıllık planlamalarında gerçek hedefler konularak ve bu anlamda çiftçiyi ve sanayiciyi destekleyici politikalar izlenerek belki de bir başlangıç elde edilebilir.. Ülke’nin sosyo- ekonomik durumunu da göz önünde bulundurmak önemli..

 

Tabi farklı açılardan da bakmak gerekli, bu makale de sadece  mısır ve mısırdan üretilenleri ele aldım.. Ancak  yazıyı patates ve ondan üretilen kimyasallarla  genişletmekte pek tabii mümkün.. Üretilen tarım ürünlerinde ya da çıkarttığımız madenlerde( krom,bor madeni..) katma değer katabildiğimiz müddetçe ancak var olabiliriz…

 

Kaynak: http.www.ncbi.nlm.nih.gov/ http://www.cefic.org/Facts-and-Figures/Chemicals-Industry-Profile/ https://books.google.com.tr/books?id=xZXuBwAAQBAJ&pg=PA1138&lpg=PA1138&dq=corn+to+ascorbic+acid+production+process&source=bl&ots=HpmgHE6s8h&sig=7uszN0UrWnQEN6ZmkWLkClpIaKY&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwjji-a6uuTOAhVGxRQKHUdAD484ChDoAQg_MAU#v=onepage&q=corn%20to%20ascorbic%20acid%20production%20process&f=false http://www.ccsenet.org/ (http://www.ankaratb.org.tr/) http://uhk.org.tr/ http://www.indexmundi.com/ http://www.worldatlas.com/articles/world-leaders-in-corn-maize-production-by-country.html


© 2019 All Rights Reserved.